Czech Private Equity and Venture Capital Association

Private equity a venture capital (PE/VC) jsou alternativním zdrojem financování inovativních projektů a podniků s potenciálem rychlého růstu. Anglický pojem private equity (někdy také překládáno jako soukromý kapitál) znamená střednědobé až dlouhodobé financování poskytované za získání podílu na základním kapitálu podniků, jejichž akcie nejsou obchodovány na burze. Investuje se do podniků, které mají potenciál pro tvorbu hodnoty a růst tržního podílu a jejichž podnikatelský plán má za cíl vyrábět a nabízet vysoce inovativní produkt, proces či technologii.

Budeme-li se blíže zabývat definicemi private equity a venture capital, můžeme se shodnout na následujícím vysvětlení. V obou případech jde o investici do veřejně neobchodované společnosti, za kterou investor získá podíl na základním kapitálu. Pojem private equity je názvem celé skupiny těchto investic. Private equity v sobě zahrnuje odkupy firem firemním (buy-out) nebo externím managementem (buy-in), ale i venture kapitál, což je kapitál investovaný do založení (seed), rozběhu (start-up) a dalšího rozvoje podniku.

Venture capital je v našem prostředí chápán jako středně až dlouhodobý kapitál investovaný formou kapitálového vstupu do společnosti. Za investici získává fond venture capital podíl na základním kapitálu podniku a společně s finančními prostředky předává firmě také odbornou pomoc (princip “chytrých peněz”). Nejčastěji se jedná o finanční a strategickou pomoc při rozvoji firmy. Forma odborné pomoci se u jednotlivých investic liší a záleží na investorovi a podniku, na jaké formě se společně dohodnou. Může jít o aktivní posílení týmu ve vrcholových manažerských pozicích nebo pasivní roli poradce ve finanční oblasti. Investor většinou firmu obohatí o kontakty, které mohou být přínosné v různých oblastech podnikání a při získávání nových zákazníků.

U příležitosti 20. výročí vzniku CVCA byly natočeny dva filmové příspěvky:


Novinky

 • Pondělí, 11. červenec, 2016

  Společnost ARX Equity Partners oznámila vznik nového fondu s cílovou velikostí 100 milionů EUR, který bude, mimo jiné, podporován COSME programem Evropské unie

  Společnost ARX Equity Partners (“ARX”), která je předním investorem soukromého kapitálu se zaměřením na středně velké společnosti ve střední Evropě, s potěšením oznamuje vznik svého v pořadí již čtvrtého fondu ARX CEE IV s počáteční kapitalizací 66 milionů EUR.

  Více

 • Čtvrtek, 9. červen, 2016

  Fond Genesis vstupuje do oblasti farmacie, kupuje firmu QUINTA-ANALYTICA

  Fondy z rodiny Genesis vstupují do nového segmentu: poprvé se do portfolia dostává společnost, která se pohybuje v oblasti farmacie. Česká firma QUINTA-ANALYTICA se specializuje na analytické služby a klinické studie při vývoji a výrobě nových léčivých přípravků. Zároveň jde o první investici nového fondu Genesis Private Equity Fund III (GPEF III), v němž bude malým a středním podnikům k dispozici zhruba 80 milionů eur.

  Více

 • Čtvrtek, 21. duben, 2016

  Angel Capital EXPO Europe

  Co: prezentace 20 projektů hledajících investory, doprovodné přednášky a panelová diskuze. Pro koho: Angel investoři, Venture capital, Startupy, Odborná i laická veřejnost se zájmem o startup scénu Kdy: 5. května 2016 od 8:00 do 17:30 Kde: Erbia Congress Centre,Hvězdova 1716/2b, 140 00 Praha 4

  Více

Další novinky