Czech Private Equity and Venture Capital Association

Private equity a venture capital (PE/VC) jsou alternativním zdrojem financování inovativních projektů a podniků s potenciálem rychlého růstu. Anglický pojem private equity (někdy také překládáno jako soukromý kapitál) znamená střednědobé až dlouhodobé financování poskytované za získání podílu na základním kapitálu podniků, jejichž akcie nejsou obchodovány na burze. Investuje se do podniků, které mají potenciál pro tvorbu hodnoty a růst tržního podílu a jejichž podnikatelský plán má za cíl vyrábět a nabízet vysoce inovativní produkt, proces či technologii.

Budeme-li se blíže zabývat definicemi private equity a venture capital, můžeme se shodnout na následujícím vysvětlení. V obou případech jde o investici do veřejně neobchodované společnosti, za kterou investor získá podíl na základním kapitálu. Pojem private equity je názvem celé skupiny těchto investic. Private equity v sobě zahrnuje odkupy firem firemním (buy-out) nebo externím managementem (buy-in), ale i venture kapitál, což je kapitál investovaný do založení (seed), rozběhu (start-up) a dalšího rozvoje podniku.

Venture capital je v našem prostředí chápán jako středně až dlouhodobý kapitál investovaný formou kapitálového vstupu do společnosti. Za investici získává fond venture capital podíl na základním kapitálu podniku a společně s finančními prostředky předává firmě také odbornou pomoc (princip “chytrých peněz”). Nejčastěji se jedná o finanční a strategickou pomoc při rozvoji firmy. Forma odborné pomoci se u jednotlivých investic liší a záleží na investorovi a podniku, na jaké formě se společně dohodnou. Může jít o aktivní posílení týmu ve vrcholových manažerských pozicích nebo pasivní roli poradce ve finanční oblasti. Investor většinou firmu obohatí o kontakty, které mohou být přínosné v různých oblastech podnikání a při získávání nových zákazníků.


Novinky

 • Čtvrtek, 21. květen, 2015

  Credo Ventures a další investoři investují do chorvatské firmy Oradian

  Společnost Oradian, vyvíjející technologickou platformu pro mikrofinanční instituce, obdržela financování od společnosti Credo Ventures, Playfair Capital, DayOne Capital, Esther Dyson, Moaffak Ahmed and Pule Taukobong (Africa Angels Network). Současná investice bude sloužit “k další expanzi v západní Africe a k rozšíření týmu v Záhřebu a Nigérii”, říká Antonio Separovic, zakladatel a CEO Oradianu.

  Více

 • Úterý, 19. květen, 2015

  Credo Ventures investují 2 miliony dolarů do vzdělávací aplikace Explain Everything

  Tato aplikace usnaďnuje komunikaci mezi studenty, učiteli a profesionály za pomoci interaktivních funkcí jako jsou: nahrávání videa, animace, vysvětlivky a hodí se tak skvěle například na tvorbu instruktážních videí.

  Více

 • Neděle, 3. květen, 2015

  Credo Ventures oznamují vznik druhého fondu Credo Stage 2

  Credo Ventures, venture kapitálová firma se sídlem v Praze, oznámila vznik druhého fondu Credo Stage 2 zaměřeného na investice do raného stadia nových nadějných firem ve střední Evropě s vysokým potenciálem růstu. Ve druhém fondu je v současnosti zhruba 34 milionů eur, dalších šest milionů eur chce Credo Ventures získat do konce roku.

  Více

Další novinky