Czech Private Equity and Venture Capital Association

Private equity a venture capital (PE/VC) jsou alternativním zdrojem financování inovativních projektů a podniků s potenciálem rychlého růstu. Anglický pojem private equity (někdy také překládáno jako soukromý kapitál) znamená střednědobé až dlouhodobé financování poskytované za získání podílu na základním kapitálu podniků, jejichž akcie nejsou obchodovány na burze. Investuje se do podniků, které mají potenciál pro tvorbu hodnoty a růst tržního podílu a jejichž podnikatelský plán má za cíl vyrábět a nabízet vysoce inovativní produkt, proces či technologii.

Budeme-li se blíže zabývat definicemi private equity a venture capital, můžeme se shodnout na následujícím vysvětlení. V obou případech jde o investici do veřejně neobchodované společnosti, za kterou investor získá podíl na základním kapitálu. Pojem private equity je názvem celé skupiny těchto investic. Private equity v sobě zahrnuje odkupy firem firemním (buy-out) nebo externím managementem (buy-in), ale i venture kapitál, což je kapitál investovaný do založení (seed), rozběhu (start-up) a dalšího rozvoje podniku.

Venture capital je v našem prostředí chápán jako středně až dlouhodobý kapitál investovaný formou kapitálového vstupu do společnosti. Za investici získává fond venture capital podíl na základním kapitálu podniku a společně s finančními prostředky předává firmě také odbornou pomoc (princip “chytrých peněz”). Nejčastěji se jedná o finanční a strategickou pomoc při rozvoji firmy. Forma odborné pomoci se u jednotlivých investic liší a záleží na investorovi a podniku, na jaké formě se společně dohodnou. Může jít o aktivní posílení týmu ve vrcholových manažerských pozicích nebo pasivní roli poradce ve finanční oblasti. Investor většinou firmu obohatí o kontakty, které mohou být přínosné v různých oblastech podnikání a při získávání nových zákazníků.


Novinky

 • Čtvrtek, 22. leden, 2015

  Genesis Capital prodal podíl ve společnosti HSW Signall

  Společnost HSW Signall, která je na českém a slovenském trhu leaderem v oblasti dodávek materiálů a technologií pro výrobu reklamy a velkoformátového tisku, mění majitele. Genesis Capital prodal svůj většinový podíl v této firmě britské společnosti Vink Holdings Limited.

  Více

 • Čtvrtek, 22. leden, 2015

  ZOOT získal od 3TS investici 150 milionů, čeká jej další rekordní rok

  Největší český online e-shop s módou ZOOT představil nového investora, který má firmě letos pomoci k zdvojnásobení obratu a rozšíření sortimentu i sítě obchodních míst, takzvaných Výdejen radosti, v Čechách a na Slovensku. Zrychlit růst mu mají pomoct peníze od společnosti 3TS Capital Partners, jednoho z předních investorů v oblasti venture kapitálu ve střední a východní Evropě.

  Více

 • Úterý, 20. leden, 2015

  Transakční aktivita v České republice ožívá

  Mezinárodní advokátní kancelář CMS, AIG a EMIS publikují studii “Emerging Europe: M&A Report 2014/15”

  Více

Další novinky