Czech Private Equity and Venture Capital Association

Private equity a venture capital (PE/VC) jsou alternativním zdrojem financování inovativních projektů a podniků s potenciálem rychlého růstu. Anglický pojem private equity (někdy také překládáno jako soukromý kapitál) znamená střednědobé až dlouhodobé financování poskytované za získání podílu na základním kapitálu podniků, jejichž akcie nejsou obchodovány na burze. Investuje se do podniků, které mají potenciál pro tvorbu hodnoty a růst tržního podílu a jejichž podnikatelský plán má za cíl vyrábět a nabízet vysoce inovativní produkt, proces či technologii.

Budeme-li se blíže zabývat definicemi private equity a venture capital, můžeme se shodnout na následujícím vysvětlení. V obou případech jde o investici do veřejně neobchodované společnosti, za kterou investor získá podíl na základním kapitálu. Pojem private equity je názvem celé skupiny těchto investic. Private equity v sobě zahrnuje odkupy firem firemním (buy-out) nebo externím managementem (buy-in), ale i venture kapitál, což je kapitál investovaný do založení (seed), rozběhu (start-up) a dalšího rozvoje podniku.

Venture capital je v našem prostředí chápán jako středně až dlouhodobý kapitál investovaný formou kapitálového vstupu do společnosti. Za investici získává fond venture capital podíl na základním kapitálu podniku a společně s finančními prostředky předává firmě také odbornou pomoc (princip “chytrých peněz”). Nejčastěji se jedná o finanční a strategickou pomoc při rozvoji firmy. Forma odborné pomoci se u jednotlivých investic liší a záleží na investorovi a podniku, na jaké formě se společně dohodnou. Může jít o aktivní posílení týmu ve vrcholových manažerských pozicích nebo pasivní roli poradce ve finanční oblasti. Investor většinou firmu obohatí o kontakty, které mohou být přínosné v různých oblastech podnikání a při získávání nových zákazníků.

U příležitosti 20. výročí vzniku CVCA byly natočeny dva filmové příspěvky:


Novinky

 • Středa, 12. říjen, 2016

  Paralelní Polis - 1. společné setkání ČEFTAS

  Dne 13. října 2016 od 19:00 v Paralelní Polis (Dělnická 43, Praha 7) proběhne první společné setkání České Fintech asociace.

  Více

 • Pondělí, 19. září, 2016

  Fond GPEF III má pro malé a střední podniky k dispozici rekordních více než dvě miliardy korun, část už investoval

  Genesis Private Equity Fund III (GPEF III), čtvrtý v řadě fondů rozvojového kapitálu, kterým poskytuje poradenství společnost Genesis Capital, dokončil úpis investorů. Převážně od institucionálních investorů shromáždil více než 80 milionů eur (2,2 miliardy korun). Tyto prostředky jsou nyní k dispozici pro realizaci rozvojových programů malých a středních podniků v České republice a na Slovensku, částečně také v Polsku, Maďarsku a Rakousku. První investice již byla provedena, další jsou v jednání.

  Více

 • Středa, 14. září, 2016

  CEE M&A a Private Equity fórum - 27. a 28. září 2016 ve Varšavě

  Mergermarket v partnerství Unquote pro vás připravily “ CEE M&A a Private Equity fórum”, které se uskuteční  ve dnech 27. a 28. září 2016 ve Varšavě. Tato akce nabídne mnoho zajímavých expertiz o aktuální situaci v oblasti M&A a regionální private equity. Bude to doposud největší událost ve střední a východní Evropě!

  Více

Další novinky