Czech Private Equity and Venture Capital Association

Private equity a venture capital (PE/VC) jsou alternativním zdrojem financování inovativních projektů a podniků s potenciálem rychlého růstu. Anglický pojem private equity (někdy také překládáno jako soukromý kapitál) znamená střednědobé až dlouhodobé financování poskytované za získání podílu na základním kapitálu podniků, jejichž akcie nejsou obchodovány na burze. Investuje se do podniků, které mají potenciál pro tvorbu hodnoty a růst tržního podílu a jejichž podnikatelský plán má za cíl vyrábět a nabízet vysoce inovativní produkt, proces či technologii.

Budeme-li se blíže zabývat definicemi private equity a venture capital, můžeme se shodnout na následujícím vysvětlení. V obou případech jde o investici do veřejně neobchodované společnosti, za kterou investor získá podíl na základním kapitálu. Pojem private equity je názvem celé skupiny těchto investic. Private equity v sobě zahrnuje odkupy firem firemním (buy-out) nebo externím managementem (buy-in), ale i venture kapitál, což je kapitál investovaný do založení (seed), rozběhu (start-up) a dalšího rozvoje podniku.

Venture capital je v našem prostředí chápán jako středně až dlouhodobý kapitál investovaný formou kapitálového vstupu do společnosti. Za investici získává fond venture capital podíl na základním kapitálu podniku a společně s finančními prostředky předává firmě také odbornou pomoc (princip “chytrých peněz”). Nejčastěji se jedná o finanční a strategickou pomoc při rozvoji firmy. Forma odborné pomoci se u jednotlivých investic liší a záleží na investorovi a podniku, na jaké formě se společně dohodnou. Může jít o aktivní posílení týmu ve vrcholových manažerských pozicích nebo pasivní roli poradce ve finanční oblasti. Investor většinou firmu obohatí o kontakty, které mohou být přínosné v různých oblastech podnikání a při získávání nových zákazníků.

U příležitosti 20. výročí vzniku CVCA byly natočeny dva filmové příspěvky:


Novinky

 • Pondělí, 13. únor, 2017

  Soutěžní orgány v roce 2016 nepovolily fúze a akvizice v hodnotě přes 69 miliard eur

  Počet nepovolených transakcí v roce 2016 meziročně vzrostl o 30 % PRAHA – Soutěžní orgány v roce 2016 celosvětově reagovaly na rostoucí počty fúzí a akvizic a nepovolily 31 transakcí v celkové hodnotě přes 69 miliard eur. Vyplývá to z analýzy „Global Trends in Merger Control Enforcement Report“ advokátní kanceláře Allen & Overy. Analýza byla zpracována na základě údajů získaných od soutěžních orgánů v 26 zemích a ukazuje, že z 31 nepovolených transakcí jich 8 bylo zakázáno a v 23 transakcích strany nepokračovaly poté, co jim byly sděleny námitky soutěžních orgánů. V roce 2015 byly analyzovány údaje z 16 zemí, kdy bylo zastaveno celkem 20 transakcí. Vezmeme-li pro rok 2016 v úvahu pouze těchto 16 zemí, počet zastavených transakcí meziročně stoupl o 30 % na 26.

  Více

 • Úterý, 22. listopad, 2016

  Krize domácí péče: nová zdravotně-technologická platforma získala rekordní investici s cílem narušit dysfunkční sektor, který stojí daňové poplatníky miliardy

  20. listopad 2016: Cera, revoluční zdravotně-technologický start-up, dnes spouští svou pečovatelskou platformu poté, co se mu povedlo dokončit seed investiční kolo. Bývalé i současné hlavy předních technologických společností, mezinárodních bank, Světové zdravotnické organizace a technologických firem, a pražský venture capital fond Credo Ventures vložili celkem 1,3 milionu liber do disruptivního byznysu, jehož cílem je vyřešit rychle rostoucí potřebu rychlé, spolehlivé a transparentní domácí zdravotní péče ve Velké Británii, Evropě a Asii.

  Více

 • Úterý, 25. říjen, 2016

  Fond Genesis prodává společnost SWELL. Novým strategickým majitelem se stane mezinárodní skupina Altran

  Ke konci října změní majitele významný český poskytovatel vývojových služeb pro automobilový průmysl, společnost SWELL a.s., se sídlem v Hořicích v Královehradeckém kraji. Genesis Private Equity Fund II (GPEF II), který byl 96% vlastníkem, prodává svůj podíl mezinárodní skupině Altran. Společně s GPEF II prodávají svůj minoritní podíl také vrcholoví manažeři SWELLu, a nový majitel se tak stane jediným vlastníkem firmy.

  Více

Další novinky