Czech Private Equity and Venture Capital Association

Private equity a venture capital (PE/VC) jsou alternativním zdrojem financování inovativních projektů a podniků s potenciálem rychlého růstu. Anglický pojem private equity (někdy také překládáno jako soukromý kapitál) znamená střednědobé až dlouhodobé financování poskytované za získání podílu na základním kapitálu podniků, jejichž akcie nejsou obchodovány na burze. Investuje se do podniků, které mají potenciál pro tvorbu hodnoty a růst tržního podílu a jejichž podnikatelský plán má za cíl vyrábět a nabízet vysoce inovativní produkt, proces či technologii.

Budeme-li se blíže zabývat definicemi private equity a venture capital, můžeme se shodnout na následujícím vysvětlení. V obou případech jde o investici do veřejně neobchodované společnosti, za kterou investor získá podíl na základním kapitálu. Pojem private equity je názvem celé skupiny těchto investic. Private equity v sobě zahrnuje odkupy firem firemním (buy-out) nebo externím managementem (buy-in), ale i venture kapitál, což je kapitál investovaný do založení (seed), rozběhu (start-up) a dalšího rozvoje podniku.

Venture capital je v našem prostředí chápán jako středně až dlouhodobý kapitál investovaný formou kapitálového vstupu do společnosti. Za investici získává fond venture capital podíl na základním kapitálu podniku a společně s finančními prostředky předává firmě také odbornou pomoc (princip “chytrých peněz”). Nejčastěji se jedná o finanční a strategickou pomoc při rozvoji firmy. Forma odborné pomoci se u jednotlivých investic liší a záleží na investorovi a podniku, na jaké formě se společně dohodnou. Může jít o aktivní posílení týmu ve vrcholových manažerských pozicích nebo pasivní roli poradce ve finanční oblasti. Investor většinou firmu obohatí o kontakty, které mohou být přínosné v různých oblastech podnikání a při získávání nových zákazníků.


Novinky

 • Úterý, 17. březen, 2015

  ARX Equity Partners kupuje slovinského poskytovatele zdravotní péče

  ARX Equity Partners dokončil společně s Josephem Prielem, zkušeným investorem v oblasti zdravotních služeb, 100% odkup slovinského poskytovatele zdravotní péče Diagnosticni Center Bled doo. Detaily transakce nebyly zveřejněny.

  Více

 • Úterý, 10. březen, 2015

  Brněnská Moravia IT změnila vlastníka

  Česká společnost Moravia IT získala nového vlastníka. Firmu, která se zabývá překlady, lokalizací a testováním softwaru, nyní většinově ovládá mezinárodní investiční skupina Clarion Capital Partners. Moravia loni utržila 100 milionů dolarů (asi dvě miliardy korun).

  Více

 • Úterý, 24. únor, 2015

  Festival Česká inovace 2015

  27. 3. 2015, Národní technická knihovna, Praha

  Více

Další novinky