Czech Private Equity and Venture Capital Association

Private equity a venture capital (PE/VC) jsou alternativním zdrojem financování inovativních projektů a podniků s potenciálem rychlého růstu. Anglický pojem private equity (někdy také překládáno jako soukromý kapitál) znamená střednědobé až dlouhodobé financování poskytované za získání podílu na základním kapitálu podniků, jejichž akcie nejsou obchodovány na burze. Investuje se do podniků, které mají potenciál pro tvorbu hodnoty a růst tržního podílu a jejichž podnikatelský plán má za cíl vyrábět a nabízet vysoce inovativní produkt, proces či technologii.

Budeme-li se blíže zabývat definicemi private equity a venture capital, můžeme se shodnout na následujícím vysvětlení. V obou případech jde o investici do veřejně neobchodované společnosti, za kterou investor získá podíl na základním kapitálu. Pojem private equity je názvem celé skupiny těchto investic. Private equity v sobě zahrnuje odkupy firem firemním (buy-out) nebo externím managementem (buy-in), ale i venture kapitál, což je kapitál investovaný do založení (seed), rozběhu (start-up) a dalšího rozvoje podniku.

Venture capital je v našem prostředí chápán jako středně až dlouhodobý kapitál investovaný formou kapitálového vstupu do společnosti. Za investici získává fond venture capital podíl na základním kapitálu podniku a společně s finančními prostředky předává firmě také odbornou pomoc (princip “chytrých peněz”). Nejčastěji se jedná o finanční a strategickou pomoc při rozvoji firmy. Forma odborné pomoci se u jednotlivých investic liší a záleží na investorovi a podniku, na jaké formě se společně dohodnou. Může jít o aktivní posílení týmu ve vrcholových manažerských pozicích nebo pasivní roli poradce ve finanční oblasti. Investor většinou firmu obohatí o kontakty, které mohou být přínosné v různých oblastech podnikání a při získávání nových zákazníků.


Novinky

 • Pondělí, 9. listopad, 2015

  Česká private equity a venture kapitálová asociace oslavila své dvacáté výročí galavečeří a předáváním cen

  5. listopadu oslavila Česká private equity a venture kapitálová asociace (CVCA) dvacáté výročí svého založení za přítomnosti 200 hostů z řad správců private equity fondů a investorů, zástupců nejúspěšnějších portfoliových společností, Invest Europe (dříve EVCA) a českých ministerstev.

  Více

 • Pátek, 16. říjen, 2015

  MID EUROPA PARTNERS DOKOUPILI ZBÝVAJÍCÍ PODÍL A STÁVAJÍ SE TAK JEDINÝM VLASTNÍKEM SPOLEČNOSTI WALMARK

  Rodina Walachových po pětadvaceti letech prodala třinecký Walmark, jedničku na trhu  s vitaminy a potravinovými doplňky. 50% podíl ve společnosti získali Mid Europa Partners v prosinci 2012.

  Více

 • Čtvrtek, 1. říjen, 2015

  CMS vydává European M&A Outlook

  Vedení firem mírní nadšení: hodnota M&A transakcí se sice zvyšuje, ale jejich počet klesá Hodnota transakcí se za první polovinu roku zvýšila o 17%, zatímco objem transakcí za stejné období klesl o 14% ve srovnání s předchozím rokem Trh v oblasti fúzí a akvizic (M&A) v Evropě zůstává i nadále atraktivní pro zahraniční kupující Respondenti se domnívají, že private equity je nyní nejdostupnějším zdrojem financování Aktuálně nejvyhledávanějším sektorem je TMC a předstihl tak odvětví průmyslových podniků a chemický průmysl

  Více

Další novinky