Czech Private Equity and Venture Capital Association

Private equity a venture capital (PE/VC) jsou alternativním zdrojem financování inovativních projektů a podniků s potenciálem rychlého růstu. Anglický pojem private equity (někdy také překládáno jako soukromý kapitál) znamená střednědobé až dlouhodobé financování poskytované za získání podílu na základním kapitálu podniků, jejichž akcie nejsou obchodovány na burze. Investuje se do podniků, které mají potenciál pro tvorbu hodnoty a růst tržního podílu a jejichž podnikatelský plán má za cíl vyrábět a nabízet vysoce inovativní produkt, proces či technologii.

Budeme-li se blíže zabývat definicemi private equity a venture capital, můžeme se shodnout na následujícím vysvětlení. V obou případech jde o investici do veřejně neobchodované společnosti, za kterou investor získá podíl na základním kapitálu. Pojem private equity je názvem celé skupiny těchto investic. Private equity v sobě zahrnuje odkupy firem firemním (buy-out) nebo externím managementem (buy-in), ale i venture kapitál, což je kapitál investovaný do založení (seed), rozběhu (start-up) a dalšího rozvoje podniku.

Venture capital je v našem prostředí chápán jako středně až dlouhodobý kapitál investovaný formou kapitálového vstupu do společnosti. Za investici získává fond venture capital podíl na základním kapitálu podniku a společně s finančními prostředky předává firmě také odbornou pomoc (princip “chytrých peněz”). Nejčastěji se jedná o finanční a strategickou pomoc při rozvoji firmy. Forma odborné pomoci se u jednotlivých investic liší a záleží na investorovi a podniku, na jaké formě se společně dohodnou. Může jít o aktivní posílení týmu ve vrcholových manažerských pozicích nebo pasivní roli poradce ve finanční oblasti. Investor většinou firmu obohatí o kontakty, které mohou být přínosné v různých oblastech podnikání a při získávání nových zákazníků.


Novinky

 • Čtvrtek, 1. říjen, 2015

  CMS vydává European M&A Outlook

  Vedení firem mírní nadšení: hodnota M&A transakcí se sice zvyšuje, ale jejich počet klesá Hodnota transakcí se za první polovinu roku zvýšila o 17%, zatímco objem transakcí za stejné období klesl o 14% ve srovnání s předchozím rokem Trh v oblasti fúzí a akvizic (M&A) v Evropě zůstává i nadále atraktivní pro zahraniční kupující Respondenti se domnívají, že private equity je nyní nejdostupnějším zdrojem financování Aktuálně nejvyhledávanějším sektorem je TMC a předstihl tak odvětví průmyslových podniků a chemický průmysl

  Více

 • Pondělí, 21. září, 2015

  Photoneo získalo jednu z najvětších seed investic ve střední Evropě

  Společnost Photoneo, slovenský průkopník v oblasti real-time 3D snímání objektů, se může pochlubit jednou z najvětších seed investic získaných ve střední Evropě. V čele investice ve výšce 2,1 milionů eur stojí Credo Ventures, pražská společnost specializující se na rizikový a rozvojový kapitál, s účastí některých dalších významných investorů, včetně investiční části RSJ, jedné z najvětích světových společností zaměřených na algoritmické obchodování s cennými papíry, spoluzakladatele ESET-u Miroslava Trnky, spoluzakladatelů Avastu Eduarda Kučery a Pavla Baudiše, dále Maxe Lariny, který řídí spoločnost Ximea, a zakladatele FINVIZ-u Juraje Ďuriše.

  Více

 • Pondělí, 14. září, 2015

  Polovina českých podnikatelů chce předat svou firmu potomkům

  Podnikat s vlastními příbuznými považuje v Čechách za velkou výhodu každý druhý podnikatel (48 %). Stejně tak polovina českých byznysmenů (53 %) plánuje předat svou firmu do rukou vlastních potomků. Hlavními schopnostmi, které se jim pokouší předat, jsou pak nejčastěji odvaha (53 %), trpělivost (52 %) a správný odhad na lidi (35 %). Ty považují za klíčové faktory svého podnikatelského úspěchu. Tyto a další závěry vyplynuly z exkluzivního průzkumu mezi českými podnikateli nominovanými do soutěže EY Podnikatel roku, který zveřejnila společnost EY u příležitosti zahájení nového ročníku soutěže.

  Více

Další novinky