Czech Private Equity and Venture Capital Association

Private equity a venture capital (PE/VC) jsou alternativním zdrojem financování inovativních projektů a podniků s potenciálem rychlého růstu. Anglický pojem private equity (někdy také překládáno jako soukromý kapitál) znamená střednědobé až dlouhodobé financování poskytované za získání podílu na základním kapitálu podniků, jejichž akcie nejsou obchodovány na burze. Investuje se do podniků, které mají potenciál pro tvorbu hodnoty a růst tržního podílu a jejichž podnikatelský plán má za cíl vyrábět a nabízet vysoce inovativní produkt, proces či technologii.

Budeme-li se blíže zabývat definicemi private equity a venture capital, můžeme se shodnout na následujícím vysvětlení. V obou případech jde o investici do veřejně neobchodované společnosti, za kterou investor získá podíl na základním kapitálu. Pojem private equity je názvem celé skupiny těchto investic. Private equity v sobě zahrnuje odkupy firem firemním (buy-out) nebo externím managementem (buy-in), ale i venture kapitál, což je kapitál investovaný do založení (seed), rozběhu (start-up) a dalšího rozvoje podniku.

Venture capital je v našem prostředí chápán jako středně až dlouhodobý kapitál investovaný formou kapitálového vstupu do společnosti. Za investici získává fond venture capital podíl na základním kapitálu podniku a společně s finančními prostředky předává firmě také odbornou pomoc (princip “chytrých peněz”). Nejčastěji se jedná o finanční a strategickou pomoc při rozvoji firmy. Forma odborné pomoci se u jednotlivých investic liší a záleží na investorovi a podniku, na jaké formě se společně dohodnou. Může jít o aktivní posílení týmu ve vrcholových manažerských pozicích nebo pasivní roli poradce ve finanční oblasti. Investor většinou firmu obohatí o kontakty, které mohou být přínosné v různých oblastech podnikání a při získávání nových zákazníků.


Novinky

 • Úterý, 2. červen, 2015

  Soutěž Social Impact Award 2015 zná vítěze

  Ve čtvrtek 28. května byli vyhlášeni vítězové letošního ročníku soutěže o nejlepší studentské nápady na společensky prospěšné podnikání Social Impact Award. Porota vybrala projekty Třetí rodič, Dárcovský zip, Grand Garden, Sharygator a JAPU, ve veřejném hlasování získal největší podporu projekt Czechitas. Vítězné týmy si odnesly cenu 1500 eur, poukaz na odbornou podporu (mentoring od PwC a akcelerační program s Janem Veselým), poukaz na propagační služby (Copy General) a členství v síti Impact Hub. Členové týmu PrPom odešli s cenou DOBRO. od společnosti Zoot.

  Více

 • Úterý, 26. květen, 2015

  Allen & Overy: M&A Insights za 1. čtvrtletí 2015

  V této analýze jsou komentovány celosvětové aktivity a trendy v oblasti fúzí a akvizic v různých sektorech a regionech. Aktivita v této oblasti byla v uplynulém čtvrtletí nadále velká, byl oznámen značný počet složitých přeshraničních fúzí.

  Více

 • Čtvrtek, 21. květen, 2015

  Credo Ventures a další investoři investují do chorvatské firmy Oradian

  Společnost Oradian, vyvíjející technologickou platformu pro mikrofinanční instituce, obdržela financování od společnosti Credo Ventures, Playfair Capital, DayOne Capital, Esther Dyson, Moaffak Ahmed and Pule Taukobong (Africa Angels Network). Současná investice bude sloužit “k další expanzi v západní Africe a k rozšíření týmu v Záhřebu a Nigérii”, říká Antonio Separovic, zakladatel a CEO Oradianu.

  Více

Další novinky