Czech Private Equity and Venture Capital Association

Private equity a venture capital (PE/VC) jsou alternativním zdrojem financování inovativních projektů a podniků s potenciálem rychlého růstu. Anglický pojem private equity (někdy také překládáno jako soukromý kapitál) znamená střednědobé až dlouhodobé financování poskytované za získání podílu na základním kapitálu podniků, jejichž akcie nejsou obchodovány na burze. Investuje se do podniků, které mají potenciál pro tvorbu hodnoty a růst tržního podílu a jejichž podnikatelský plán má za cíl vyrábět a nabízet vysoce inovativní produkt, proces či technologii.

Budeme-li se blíže zabývat definicemi private equity a venture capital, můžeme se shodnout na následujícím vysvětlení. V obou případech jde o investici do veřejně neobchodované společnosti, za kterou investor získá podíl na základním kapitálu. Pojem private equity je názvem celé skupiny těchto investic. Private equity v sobě zahrnuje odkupy firem firemním (buy-out) nebo externím managementem (buy-in), ale i venture kapitál, což je kapitál investovaný do založení (seed), rozběhu (start-up) a dalšího rozvoje podniku.

Venture capital je v našem prostředí chápán jako středně až dlouhodobý kapitál investovaný formou kapitálového vstupu do společnosti. Za investici získává fond venture capital podíl na základním kapitálu podniku a společně s finančními prostředky předává firmě také odbornou pomoc (princip “chytrých peněz”). Nejčastěji se jedná o finanční a strategickou pomoc při rozvoji firmy. Forma odborné pomoci se u jednotlivých investic liší a záleží na investorovi a podniku, na jaké formě se společně dohodnou. Může jít o aktivní posílení týmu ve vrcholových manažerských pozicích nebo pasivní roli poradce ve finanční oblasti. Investor většinou firmu obohatí o kontakty, které mohou být přínosné v různých oblastech podnikání a při získávání nových zákazníků.

U příležitosti 20. výročí vzniku CVCA byly natočeny dva filmové příspěvky:


Novinky

 • Neděle, 9. duben, 2017

  Burza cenných papírů Praha zahájila letošní rok úspěšně

  V prvním čtvrtletí zaznamenaly růst všechny důležité tržní ukazatele. Oproti předchozímu roku vzrostl objem obchodů, výkonost obou hlavních indexů i celková tržní kapitalizace akciových emisí

  Více

 • Středa, 22. březen, 2017

  EIF NABÍZÍ TÝMŮM SPRÁVU PROSTŘEDKŮ VE VÝŠI AŽ 50 MILIONŮ EUR PRO INVESTICE DO ČESKÝCH STARTUPŮ A ROZVÍJEJÍCÍCH SE PODNIKŮ

  Ze své pozice lídra v kapitálových investicích na evropském trhu EIF otevřel výzvu k vyjádření zájmu ze strany správců fondů rizikového kapitálu manažovat akcelerátory, seed fondy a VC fondy s využitím prostředků z národního OP Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost, financovaného z Evropského fondu regionálního rozvoje. Vybraní manažeři fondů získají zdroje z Českého ESIF fondu fondů a taktéž investici od EIF – celkově 50 miliónů eur.  

  Více

 • Čtvrtek, 16. březen, 2017

  Fond Genesis vstupuje do další nové oblasti, kupuje podíl v POS Media Group

  Loni otevřený fond Genesis Private Equity Fund III (GPEF III) oznamuje novou investici. Získal 47% podíl ve společnosti POS Media Group, která se zabývá oblastí „point-of-sale“ reklamy, tedy reklamy v místě prodeje. Mezi její hlavní klienty patří přední maloobchodní řetězce v řadě zemí střední a východní Evropy. Po loňském vstupu do farmaceutické firmy QUINTA-ANALYTICA jde o druhou investici fondu GPEF III, v němž je malým a středním podnikům celkem k dispozici více než 80 milionů eur.  

  Více

Další novinky