V roce 2016 dosáhly private equity investice do střední a východní Evropy 1,6 miliardy EUR, což je nejvíce od roku 2009. Ukazují to nová data od Invest Europe

Pátek, 25. srpen, 2017

Patří do kategorie: Novinky

Zdroj: CVCA, Invest Europe

Zvýšení fundraisingu pro střední a východní Evropu o 62% na 621 milionů EUR

• Rekordní počet 112 společností odprodaných v regionu

Brusel, Belgie - 24. srpna 2017 Private equity a venture kapitálové investice do společností v regionu střední a východní Evropy dosáhly v roce 2016 celkového objemu 1,6 miliardy EUR, což je nejvyšší hodnota od roku 2009. Ukazují to nové údaje, které zveřejnila Invest Europe.

Investiční kapitál se v loňském roce podle nové zprávy této odvětvové asociace nazvané „Central and Eastern Europe Private Equity Statistics 2016 report“ nejvíce zaměřil na Polsko následované Českou republikou, Litvou, Rumunskem a Maďarskem. Nejvíce investic směřovalo do odvětví spotřebitelského zboží a služeb, které přilákalo 23% z jejich celkového objemu, zatímco informační a komunikační technologie (ICT) následovaly těsně za ním s 22%.

"Private equity aktivity ve střední a východní Evropě byly v loňském roce silné ve všech klíčových oblastech - v investicích, prodejích a fundraisingu, což je důkazem živého trhu budícího silný zájem manažerů fondů i investorů do fondů", řekl Robert Manz, řídící partner v polské private equity firmě Enterprise Investors a předseda Skupiny pro střední a východní Evropu v rámci asociace Invest Europe. "Správci fondů v regionu tvrdě pracují na maximálním využití příležitostí k nákupu a prodeji, zatímco institucionální investoři obnovili svoji chuť investovat do regionu."

Celkový objem fundraisingu v regionu střední a východní Evropy vzrostl v roce 2016 meziročně o 62% na 621 milionů EUR a to především díky tomu, že větší správci místních fondů se vrátili na trh a také díky celoevropskému nárůstu fundraisingu do této třídy aktiv. Evropští investoři z regionů mimo střední a východní Evropu poskytli 58% z celkového objemu kapitálu, zatímco finanční prostředky od mimoevropských investorů narostly více než osminásobně, zejména díky USA. Soukromí investoři s dlouhodobým zaměřením přispěli 43% z celkové částky získaných prostředků, přičemž fondy fondů byly největším kapitálovým zdrojem s 27%, následované penzijními fondy s 16%.

Celkový počet společností odprodaných ve střední a východní Evropě se v roce 2016 zvýšil na rekordních 112, a to hlavně díky exitům společností financovaných venture kapitálem. Prodej jiným private equity společnostem, tzv. sekundární transakce, se staly v roce 2016 nejvyužívanější cestou exitu z hlediska dosažené částky, která dosáhla 476 milionů EUR v historických investičních nákladech a 46% z celkové hodnoty prodejů. Prodej strategickému partnerovi zůstal s počtem 37 společností nejčastějším způsobem exitu. Polsko bylo největším trhem v regionu s 35% celkové hodnoty prodejů v původních kupních cenách, následované Českou republikou. ICT bylo nejdůležitějším sektorem pro exity, přičemž pod něj spadaly dvě ze čtyř největších prodejních transakcí minulého roku.

V České republice private equity investice zaznamenaly v roce 2016 nárůst, když  celkový objem dosáhl 93 milionů EUR, které byly investovány do 15 společností.

Americká private equity firma TA Associates investovala do pražské společnosti WAG poskytující platební řešení pro dopravní společnosti a čínská investiční společnost CEE Equity Partners získala od Mid Europa Partners firmu Energy 21 - společnost zaměřenou na alternativní zdroje energie.

Místní hráči se zaměřují hlavně na tzv. mid-market segment (středně velké podniky) a využívají rostoucího počtu nástupnických příležitostí, jak ukázala např. investice Genesis Capital do společnosti Quinta-Analytica, zaměřené na výzkum a služby ve zdravotnictví. BHS Private Equity Fund, nový fond v segmentu malých a středních podniků, uzavřel svou první investici do firmy GEVORKYAN, špičkového výrobce v oblasti práškové metalurgie.

2016 znamenal silný rok pro venture kapitál. Credo Ventures byl nejaktivnějším venture kapitálovým investorem, když uzavřel tři obchody v České republice. Následoval brněnský fond Y Soft Ventures.

Exitová aktivita se v roce 2016 výrazně zvýšila s celkovým objemem obchodů 255 milionů EUR (měřeno v původních kupních cenách). Společnost Genesis Capital prodala tři portfoliové společnosti (Swell, společnost působící v aplikovaném výzkumu a vývoji pro automobilový průmysl; AZ Klima, zaměřenou na vzduchotechniku a technické zařízení budov a dodavatele sanitárního zařízení Roltechnik). Polský MCI zcela vystoupil z české online cestovní kanceláře Invia. Poskytovatel růstového kapitálu 3TS prodal svou investici v poskytovateli kabelové televize a internetu NejTV. Credo Ventures exitoval svou investici ve společnosti Represent, což je social media start up zastoupený v Los Angeles a v Praze.

Nicméně zdaleka nejvýznamnější transakcí s účastí private equity na českém trhu byl nákup společnosti AVG Technologies od společnosti Avast Software ve výši 1,3 miliardy dolarů. V případě obou firem jde o světové špičky v bezpečnostním softwaru. Jako součást transakce exitovala americká private equity společnost TA Associates svůj dosavadní podíl v AVG.

Všechny tři nejaktivnější private equity společnosti v ČR, ARX Equity Partners, Genesis Capital a Credo Ventures v roce 2016 získaly finanční prostředky v celkové výši 190 milionů EUR, přičemž se těšily zájmu jak od soukromých, tak i institucionálních investorů a poprvé také od místních institucí včetně pojišťoven, soukromých rodinných fondů a bank.

Nově získané zdroje spolu s prosperující českou ekonomikou dávají naději na velmi úspěšný rok 2017, který již zaznamenal jeden mimořádný exit. Fond Mid Europa Partners prodal Alpha Medical, předního poskytovatele laboratorních testů v České republice a na Slovensku, společnosti Unilabs, celoevropskému poskytovateli laboratorní diagnostiky. Tento prodej představuje největší private equity transakci ve zdravotnictví ve střední Evropě od roku 2008.

 

Invest Europe, původně nazývaná Evropská asociace private equity a venture kapitálu (EVCA), je neziskové obchodní sdružení, které reprezentuje evropskou private equity, venture kapitál a jejich globální investory.

 

Zpráva „The Central and Eastern European Private Equity Statistics 2016 report“ je zdarma k dispozici ke stáhnutí z těchto webových stránek: investeurope.eu.

 

-KONEC-

 

V mediálních záležitostech prosím kontaktujte:

Lynn Nicholson, Communications Director

 

Direct +32 (0)2 715 00 30 Mobile +32 (0)494 81 38 37

lynn.nicholson@investeurope.eu

Pro informace o českém trhu prosím kontaktujte:

Silke Horáková, výkonná ředitelka

Česká private equity a venture kapitálová asociace

Mobil: +420 776 342 396

horakova@cvca.cz

 

Celá zpráva je zdarma ke stažení na webových stránkách Invest Europe: www.investeurope.eu.

 

POZNÁMKY PRO EDITORY

 

Invest Europe

Invest Europe – dříve EVCA – je asociace reprezentující evropské fondy působící v oblasti private equity, venture kapitálu a infrastrukturních investic a také jejich investory.

Její členové volí dlouhodobý přístup v investování do soukromých podniků, od startupů až po již zavedené firmy. Přinášejí nejen kapitál, ale také dynamiku, inovace a odborné zkušenosti, což

napomáhá k silnému a udržitelnému růstu. Díky tomu dosahují přední penzijní fondy a pojišťovny v této oblasti vysoké výnosy, z čehož mají užitek milióny obyvatel Evropy, kteří na nich závisí.

Invest Europe si klade za cíl konstruktivně přispívat k politice, která ovlivňuje private equity investice v Evropě. Poskytuje veřejnosti informace o přínosu svých členů pro ekonomiku. Její výzkum představuje velmi spolehlivý zdroj dat o trendech a vývoji v oboru. Invest Europe pečuje o profesní standardy a od svých členů vyžaduje odpovědnost, řádnou správu a transparentnost.

Invest Europe je nezisková organizace s 25 zaměstnanci v Bruselu, Belgii.

Více informací naleznete zde: www.investeurope.eu

 

CVCA

Asociace CVCA (Czech Private Equity and Venture Capital Association) sdružuje fondy private equity a venture kapitálu, poradenské firmy, advokátní kanceláře, finanční instituce a ostatní firmy, které v oblasti PE/VC působí. Vznikla v roce 1995 s cílem rozvíjet a podporovat odvětví venture kapitálu a private equity v České republice a zastupovat jeho zájmy vůči českým i evropským úřadům. Více informací je možné získat na www.cvca.cz

 

Zpět na výpis


Novinky

 • Neděle, 11. únor, 2018

  Konference: „Investice & bohatství"- 7. 3. 2018

  Mediální dům CN Invest spolu s ekonomickým deníkem E15 pořádají pod značkou exkluzivního časopisu E15 Premium odbornou konferenci na téma „Investice & bohatství“, která se uskuteční dne 7. 3. 2018 v prostorách Národní technické knihovny.  

  Více

 • Pondělí, 29. leden, 2018

  MID EUROPA COMPLETES ACQUISITION OF HORTEX

  Mid Europa Partners, the leading private equity firm focused on Central and South Eastern Europe, announced today that it completed the acquisition of Hortex, a leading consumer goods player in Poland, operating in juice and frozen food sectors

  Více

 • Neděle, 10. prosinec, 2017

  CMS wins at Mergermarket European M&A Awards Frankfurt,

  Frankfurt, 8 December 2017. CMS won Private Equity Legal Adviser of the Year at the Mergermarket European M&A Awards, held in London on 7 December 2017. Additionally, CMS was named France M&A Legal Adviser of the Year

  Více

Další novinky